HASAN TAHSiN, Gazetecilik ödüllerini Yıldız ve Selçuk aldı.

Share Button

SELÇUK ve YILDIZ ÖDÜLLERİNİ ALDI

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Teşvik Yarışması’nda dereceye giren 24 gazeteci İzmir Basın Müzesi’nde törenle ödüllerini aldı.

Karikatür dalında Yeni Asır Gazetesi’nden Tufan Selçuk, Neşeli Mizah Dergisi’nden Mustafa Yıldız ödüle değer bulunmuştu. Selçuk’a ödülü gazeteci Uğur Dündar, Yıldız’a Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila takdim etti.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması’nda dereceye girenlere ödül verildi. Soma faciası nedeniyle ertelenen ve İzmir Basın Müzesi’nin de aynı alanda bulunduğu tarihi Aziz Vukolos Kilisesi’nde düzenlenen törende, 11 dalda 24 gazeteci ödül aldı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve İgc yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödül törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Araştırmacı gazeteci Uğur Dündar, Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanvekili Yılmaz Karaca, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Basın İlan Kurumu İzmir Şube Müdürü Burak Orhan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak başta olmak üzere çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı.

“İZMİRLİ GAZETECİLER ÇOK ÜRETKENDİR”

Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İzmirli gazetecilerin Türkiye çapında büyük başarılara imza attığını vurgulayarak şunları söyledi: “İzmirli gazeteciler çok sıkıntı çekseler de çok üretkenlerdir.Türkiye çapında örnek haberlere, fotoğraflara imza atıyorlar. Bugün de burada başarılı haber ve fotoğrafları ödüllendiriyoruz. Meslektaşlarımı yürekten kutluyorum.”

“GAZETECİ KALABİLMEK”

İzmirli bir gazeteci olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun iki dönemdir başkanlığını yapmaktan büyük onur duyduğunu ifade eden Sertel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün bu görevlerin ötesinde gazeteci kalabilmek, kalemini eğmeden, bükmeden, satmadan, kiralamadan yaşayabilmek her şeyin üstündedir. En önemli görev gazeteciliktir, muhabirliktir. Halka karşı ilkeli gazeteciliği benimseyen meslek büyüklerimizin yolunda yürüyen insanlarız. Hasan Tahsin’in torunları olmaktan övünç duyuyoruz.”

Törende söz alan yarışmanın jüri başkanı ve Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru da, İzmir’in özgürlük ve demokrasinin başkenti olduğuna vurgu yaparak, İzmirli gazetecilerin de aynı anlayışla büyük başarılara imza attığını söyledi.

“HASAN TAHSİN RUHU ÖLÜMSÜZDÜR”

Onur konuğu olarak törene katılan usta gazeteci Uğur Dündar da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hasan Tahsin denildiğinde akla vatan sevgisi gelir, hiçbir güç karşısında eğilip bükülmemesi gelir. Hasan Tahsin şehit olmuştur ama bir efsane olarak ölümsüzleşmiştir. İçinden geçtiğimiz baskıcı, dayatmacı süreçte daha çok Hasan Tahsin’lere ihtiyacımız var. Bunlardan biri de Cemiyet Başkanı Atila Sertel’dir. Hasan Tahsin ödülleri böylesine ağır, baskılı bir süreçte daha da anlamlıdır. Ödül kazanan meslektaşlarımı kutluyorum.”

Törende söz alan İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı da, ödül kazananları tebrik etti.

“TOPLUMLAR YÜREKLİ İNSANLARIN OMUZUNDA YÜKSELİR”

Ödül alan gazetecileri kutlayarak konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, “Toplumlar korkusuz insanların, yürekli insanların, inançlı insanların, maddi manevi çıkarlar karşısında eğilmeyen, bükülmeyen insanların omuzun da yükselir ve mutlaka ileriye gider. Bu anlamda görevlerini yürekli bir şekilde yürüten, eğilmeden bükülmeden yoluna devam eden tüm yürekli gazetecileri yürekten kutluyorum. Başarıya yürekli insanlarla birlikte ulaşacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren 24 gazeteciye ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından müze bahçesinde davetlilere kokteyl verildi.

unnamed (1)unnamed (2)unnamed (3)unnamed