“Bi Garip Sene ” Karikatür Yarışması

Share Button
Yarışma afişi

“Trabzon Büyükşehir Belediyesi,
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı,
İskenderpaşa Mah. Dr.Kemal Dursun Cad.
No:26 PK:61000- Ortahisar/TRABZON”
adresine; posta, kargo ile gönderileceği gibi elden de tutanak karşılığı teslim edilebilir.
(Posta ile müracaatlarda, ilan edilen teslim süresi için son gün; evrakın postaya verildiği değil, Belediye’ye ulaştığı tarih kabul edilecektir.) Postadaki gecikmeler için Trabzon Büyükşehir Belediyesi sorumlu tutulamaz.

 1. Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması gerekmektedir. Şartnameye uygun olarak; kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırılmalıdır.
 2. Basımı yapılacak olan yarışma albümü için; digital ortamda 300 dp. çözünürlükte jpg formatında taranmış yada çizilmiş orijinal karikatürlerini ve kişisel fotoğraflarını, word dosyasına yazılı kısa biyografileriyle birlikte (kultur@trabzon.bel.tr) e-posta adresine “9. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI” konu başlığı ile ayrıca gönderilmesi gerekmektedir.
  ÖDÜLLER:
  Birincilik Ödülü : 7.500 TL
  İkincilik Ödülü : 5.000 TL
  Üçüncülük Ödülü : 3.500 TL
  Karikatürist Ziya Ramoğlu Özel Ödülü : 2.000 TL
  Karikatürist Hikmet Aksoy Özel Ödülü : 2.000 TL
  Karikatürist Harun Yavruoğlu Özel Ödülü : 2.000 TL
  Teşvik (5 Adet) : 1.000 TL
  YARIŞMA TAKVİMİ
 3. Karikatürlerin verilen adrese en son ulaşması gerektiği tarih; 1 Ekim 2021 Cuma günü mesai bitimine kadardır.
 4. Jüri değerlendirme toplantısı; 9 Ekim 2021 Cumartesi günü yapılacaktır.
 5. Yarışma sonuçları; 25 Ekim 2021 Pazartesi tarihinde açıklanacaktır.
 6. Ödül töreni; 19 Kasım Cuma günü yapılacaktır. (Gerek görülürse tarihi değiştirilebilir.)
 7. Sergi; Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezinde açılacaktır. (Gerek görülürse sergi yeri değiştirilebilir.)
  SEÇİCİ KURUL:
 8. Dr. Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU (Karikatürist)
 9. Adnan TAÇ (Karikatürist)
 10. Aşkın AYRANCIOĞLU (Karikatürist)
 11. Turgut YILMAZ (Karikatürist)
 12. Yusuf KOT (Karikatürist)
 13. Mehmet SELÇUK (Karikatürist)
 14. Erdem Zekeriya İSKENDEROĞLU (Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı).

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
SON HÜKÜMLER:

 1. Seçici kurul üyelerine, verilecek ücret, net: 2.000 TL’dir. Konaklama ve yemek Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Bu ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan kişilere verilmez.)
 2. Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin ulaşım ve konaklama bedeli Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 3. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezinde sergilenecektir.
 4. Trabzon dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait ulaşım (otobüs, uçak bileti), konaklama ve ağırlama masrafları Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır.
 5. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. (Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.)
 6. Katılımcı ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarından TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ de yararlanabilecektir.
 7. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir.
 8. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Trabzon Büyükşehir Belediyesince bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Trabzon Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yayınlanacaktır.
 9. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez.
 10. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmez.
 11. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

YARIŞMA İÇİN İLETİŞİM
Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü
Fatma GEDİKLİ : 0(462) 455 6212
Şerife CORA AKSOY : 0(462) 455 6211
Adres : Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İskenderpaşa Mah. Dr.Kemal Dursun Cad. No:26, PK:61000 – Ortahisar/TRABZON
E-Posta : kultur@trabzon.bel.tr
Web : http://www.trabzon.bel.tr
*

(EK-1)
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Karikatür Yarışması FOTOĞRAF
Katılım Formu

Adı – Soyadı :…………………………………………………………………………………
TC Kimlik No :…………………………………………………………………………………
IBAN No :………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………
Adres : ………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
Telefon :………………………………..……………………………………….
E-posta :………………………………….. @ ……………………………..
Mesleği :…………………………………………………………………………………
Yaş Grubu : 18 Yaş Altı O 18 Yaş ve Üstü O

*

( EK-2)

KISA ÖZGEÇMİŞİ

*