Mustafa Yıldız’ın yazısı

Share Button

Gazetede çıkan köşe yazısı

Gazetede çıkan köşe yazısı

İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ TARAFINDAN ÇIKARTILAN 9 EYLÜL GAZETESİNDE BUGÜN YAYINLANAN KÖŞE YAZIM…
JE SUIS CHARLIE
İnsanın yaşamında şok edici anlar vardır. Bir yakınınızı, arkadaşınızı, yoldaşınızı ummadığınız bir anda yitirmek, sizi yıkar, tarifi ifadesiz duygulara kaptırır. Bunlardan bir tanesini daha geçenlerde yaşadık. Belki tüm dünya insanlığı bu duyguları yaşadı. Fransa’da Charlie Hebdo Dergisi’ne yapılan saldırıdan söz ediyorum. 12 yazar- çizer dostumuz, sadece çizdikleri karikatürler, yazdıkları mizah yazılarından dolayı saldırının hedefi oldular. Bir karikatür emekçisi olarak bu olay karşısında karşısın da adeta donduk kaldık.
Karikatürün dili evrenseldir. Dünyanın neresinde olursanız olun, bir karikatüristi çizgilerinden tanırsınız. Hiç karşılaşmadığınız, yüzünü görmediğiniz bir çizer dahi olsa, 40 yıllık dostmuş gibi sıcak hissedersiniz kendinizi. Charlie Hebdo çizerleri de bizim için öyleydi, her zaman yanımızdaydı, her zaman aramızdaydı, yine aramızda kalmaya devam edecek!
Karikatürist ve mizahçılara yapılan bu saldırılara, aslında ülkemiz hiçte yabancı değil. Yakın tarihimizde Sivas Madımak’ta diri, diri yakılan aydınlarımızın içinde çizer dostumuz Asaf Koçak’da vardı. Türkiye’nin en büyük mizah yazarı, bu yıl 100. yaşını kutlayacağımız Aziz Nesin, olayların bahanesi olarak gösterilmişti.
Daha 3 yıl önce Penguen Dergisi çizeri Bahadır Baruter gericiler tarafından hedef gösterilmiş, derginin girişinde yangın çıkartılmıştı. 18 yıl önce İzmirli çizerler olarak, Balıkesir’de açtığımız “Şeriat Karşıtı” karikatür sergisi basılmış, tehditler karşısında sergiyi toplamak, kapatmak zorunda kalmıştık.
İlk mizah dergimiz Diyojen 1870 yılında çıkmış, türlü baskılar sonucu derginin yayın yönetmeni, yazarı Teodor Kasap Fransa’ya kaçmak zorunda kalmıştı. Yine Markopaşa Dergisinin hemen, hemen her sayısı toplatılmış, sahibi yazarı Sabahattin Ali faili meçhul cinayete kurban gitmişti. 1978 yılında Gırgır Dergisi ve Politika Gazetesi çizeri İbrahim Güngör, gerici ve ırkçı çetelerce kaçırılmış, çantasındaki karikatürleri yüzünden işkence görmüş, öldürülmüştü. Burada baskı gören, hapse altılan mizahçılarımızı tek, tek yazmayacağım. Bu konuda mizah tarihimizde karanlık sayfalar oldukça fazladır.
Egemenler yüz yıllardır mizahın muhalif tavrına karşı hep saldırgan olmuştur. Charlie’ye yapılan bu saldırıda son olmayacaktır. Ama yanıldıkları tek şey, mizahçıları öldürerek yok edemeyecekleridir. Çünkü çizdikleri karikatürler dergi sayfalarında, gazete ve kitaplarda çoktan yerini almış, ölümsüzleşmişlerdir.
Mustafa Yıldız