Madde bağımlılığı karikatür sergisi “AYVALIK” ‘ta açıldı

Share Button

konuşmasergiden (2)sergidenMADDE BAĞIMLILIĞINA KARŞI KARİKATÜR SERGİSİ

Madde Bağımlılığı konusunda Ayvalık sokaklarının temizlenmesi için savaş başlatan Ayvalık Kent Konseyi Gençlik Meclisi ilçede madde bağımlılığına dikkat çekmek ve önlemek amacıyla “Geleceğine sahip çık, hemen şimdi” başlığıyla bir eğitim semineri düzenledi. Ayvalık Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerden önce İzmir Karikatürcüler Platformu’nun hazırladığı madde bağımlılığını konu alan karikatürler dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

Seminerde Bağımlılığın nörolojik, ve biyolojik nedenleri… Bireysel faktörler, Ailenin bakış açısı, Bağımlının davranışları, bağımlılığın sonuçları konu başlıkları ele alındı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Ayvalık Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Lütfü Kotan, “Bu gün madde bağımlılığı üzerine bilgilendirme toplantısında sizlerle birlikteyiz. Böylesine hassas bir konuda duyarlılık göstererek geldiğiniz için ve açtığımız bu savaşta yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ederiz. Siz değerli büyüklerimize de bu konuda önemli görevler düşüyor. Malum sizin gençliğinizdeki sokak şartları ile şu anki sokak şartları bir değil. Gençlerimiz maalesef her gün bir tehdit altında. Sizin gözünüzden kaçacak en ufak bir ayrıntı belki bir gencimizin, bir kardeşimizin, bir arkadaşımızın, bir evladınızın hayatını felakete sürüklemektedir. Ayvalık Gençlik Meclisi olarak bugün Madde Bağımlılığı konusunda Ayvalık sokaklarının temizlenmesi için bir savaş başlattık. Bu sokaklarda oynayan son gençler olarak yüklendiğimiz sorumluluğun bilincindeyiz. Gençlerimiz maalesef gün geçtikçe yalnızlaşıyor. Sosyal bir hayattan uzakta sadece sanal aleme hapsoluyor. Bu kara kutu içerisinde bir sürü tehditle burun buruna kalıyor. Sadece sanal ortam değil maddeler artık eğitim yuvalarımızın önlerine kadar gelmiş durumda. Emniyet güçlerimiz bu konuyla ilgili mücadelesini sürdürüyor, onlara tüm imkanlarımızı kullanarak destek olmamız gerekiyor. Gençleri görmezlikten gelerek yalnızlığa sürüklemeyin, pişmanlıklarla değil sevgi ile çıkalım hep birlikte aydınlıklara” dedi.
Balıkesir Üniversitesi’nden psikolog Oktay Kılıç, bağımlılık konusunun bilimsel tanımını yaptı. Ailelerin çocuklarının bağımlılığını takip edebilmesi için önemli paylaşımlarda bulundu. Bağımlılığın ilk kullanımda gerçekleşme oranının yüzde 99 olduğunu belirtti. Psikolog Kılıç, bağımlılığın toplumun temel taşı olan aileden başladığının, çocukların aile bireylerine özenmesi ile yıllar sonra bile bağımlı olabileceğini bildirdi.
Kılıç, Nöronların bebeklikten ölene kadar geçen süreçte her şeyi kodladığını ve bunların kesinlikle unutulmadığına vurgu yaptı.
En büyük bağımlılık nedeninin merak olduğunu belirten Kılıç, o yüzden bu maddelerin merak edilmemesini aksi takdirde tamiri güç sorunlara neden olabileceğini söyledi.
Balıkesir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Arif Nerse ise bağımlılıktan kurtulmanın yıllar aldığını ifade etti.
“En iyisi bu tip maddelere hiç bulaşmamak” diyen Nesre, “Gençlere yönelik olarak eğer çevrenizde madde kullanan birisi varsa kesinlikle o kişiden uzak durun çünkü madde bağımlısı yakını olan bir kişi yüzde 90 risk altındadır” diye konuştu.
İzlettiği yaşanmış olaylar ile seminere katılanların dikkatini çeken Nerse, özellikle ailelerin bu tür eğitimlere daha duyarlı olmalarını ve gördüklerini çevrelerinde anlatmalarını istedi.
Seminerde gösterilen mutluluk videosu dakikalarca alkışlandı. Engelli bir vatandaşın hayata nasıl tutunduğunu, anılarını içeren ve mutluluğunu anlatan videonun gösterimi sırsında izleyenler göz yaşlarına hakim olamadı.