Karikatürcüler Nasrettin Hocanın Heykelini Ziyaret Ettiler

Share Button

HOCAMIZIN HEYKELİ

Karabağlar Belediyesi’ne ait Uzundere Rekreasyon Alanı içerisindeki Nasrettin Hoca heykeli tamamlandı. Belediyenin daveti üzerine İzmir’de yaşayan karikatür sanatçıları rekreasyon alanını yetkilerle birlikte gezip yaşam alanı için gelecekte neler yapılması konusunda fikirlerini dile getirdiler. Ben şahsen devasa heykelden çok etkilendim. Türkiye’nin hiç bir yerinde böylesine görkemli bir mimari yapının bulunduğunu görmedim. İzmir’in simgelerinden saat kulesi gibi tarih, kültür kenti olan İzmir’e yakışır bir eser olduğuna inanıyorum. Medeniyetlerin beşiği olan İzmir’de Nasrettin hoca heykelinin yapılması isabet olmuş. Belleklerden hiç bir zaman çıkmaması için hepimiz bu güzel esere sahip çıkmalıyız.

Yaşam alanı içinde çocuklara yönelik kültürel etkinlikler, sanat atölyeleri kapsamında çeşitli Kurslar, Karikatür, resim, şiir yarışmaları, festivaller şenlikler ve İzmirli ailelerin hafta sonunu değerlendirebileceği, nefes alabileceği bir yaşam alanı durumuna getirmek gerekiyor. Portre Karikatür festivalleri her yıl geleneksel olarak yapılabilir. Uluslararası düzeyde yapılırsa Dünya’ya güzel İzmir’in tanıtımını en iyi şekilde yapmış oluruz diye düşünüyorum.

Kaydıraklar, mantar kamelyalar; oyun alanında ise Keloğlan, Pamuk Prenses Yedi Cüceler gibi çocukların çok sevdiği masal ve çizgi film kahramanları, fil, timsah, balık, kaydıraklar, heykeller ve oyun grupları ve şark köşesi bulunuyor. Bu toplantı esnasında İzmir ‘de yaşamını sürdüren sanatçılar Mustafa Yıldız, Ömer Çam, Cemalettin Güzeloğlu, Ercan Baysal, Mustafa Bora, Ayten Köse Lütfü Çakın, Prof. Dr. Zafer Özden değerli katılımlarıyla Nasrettin Hoca heykelinin rekreasyon alanını birlikte gezip fikirlerini Karabağlar Belediyesi Basın Yayın ve Halka ilişkiler Müdürü sayın Nail Özsoylu’ya aktardılar. Dilerim böylesine emek harcanmış bir esere sahip çıkılır. Ve bu yaşam alanı gerçekten en güzel bir yaşam alanı haline dönüştürülür. Bu nedenle kaliteye önem verilmesi gerekmektedir. Belediyemizin bu konuda hassasiyeti çok önemlidir. Ömer çam arkadaşımızın dediği gibi acil olarak rekreasyon adının değiştirilmesi gerekiyor.

Cin gibi olduk.

Cin gibi olduk.

Nasrettin Hocamıza yaklaştım.

Nasrettin Hocamıza yaklaştım.

6 TON

6 TON

Rekreasyon alanının içi

Rekreasyon alanının içi

İzmir'li karikatürcüler bir arada

İzmir’li karikatürcüler bir arada