Karikatür Öğretmeni Mustafa Yıldız Öğretmenler gününde anıldı.24 Kasım 2016

Share Button

Dün Öğretmenler Günüydü. Karikatür atölye öğrencilerim aradı. Mesaj yazıp kutlayanlarda oldu. Aslında öğretmenlik çok iddialı bir meslek! Bense karikatür ve mizah adına koşan, sevdirmeye çalışan biriyim. Çocuklara farklı bir “Tat” bırakabilmek derdindeyim. Sanırım bunu da başarabildim.
Şöyle bir geriye baktığımda (10 yıl) yüzlerce okul, belediye vs. yerde bu işi yaptığımı gördüm. Binlerce çocuk, genç benimle ilk karikatürlerini çizdiler. Bundan daha güzel mutluluk olur mu? Veya bunda daha güzel mutluluğun karikatürü çizilebilir mi?
Bayraklı ve Gaziemir Belediyelerinde düzenli çalışmalara devam ediyorum. DEÜ Özel 75 Yıl Kolejinde 6 yıl derslere girdim. Turuncu ve Türk Kolejinde birer yıl ders verdim. Ege Üniversitesi’nde karikatür atölyelerinde derse girdim. Sayamayacağım kadar devlet ve özel okulda karikatür atölyelerinde bulundum. Neşe ve Karikatür Müzesinde 3 yıl çalışmalar yaptık. Dikili Belediyesi ile 4 kez festival düzenleyip yüzlerce çocuk ile ayni anda karikatür atölyesi yaptım. Karaburun, Karikatürlü Ev’de düzenli ders verdim. İzmir dışında katıldığım her etkinlikte karikatür atölyesi katmaya çalıştım. ÇYDD İzmir Şubesi ile yıllardır okullarda çalışmalar yaptım. Önümüzdeki yılda devam edeceğim.
Yüzlerce çocuğun karikatürünü dergi ve gazetelerde yayınladım. Sergilerini açtım. Yarışmalara katılıp, kentimize ödüller getirdik. Ana Okulu, Lise ayırt etmeden önümüzdeki ay çocuklarla buluşmaya devam edeceğim.
Çocukluğumda öğretmen olmayı hayal ediyordum. Memleket şartları beni ticari bir şirkette çalışmaya itti. Emekli olduktan sonra bu işin tadını (karikatür)’le çıkarmaya başladım. Gücümün yettiği zamana kadar da devam edeceğim.
Mustafa Yıldız

M.Yıldız

M.Yıldız

Mustafa Yıldız Öğrencilerine ders verirken

Mustafa Yıldız Öğrencilerine ders verirken

Farklı okullarda karikatür dersi veriyor

Farklı okullarda karikatür dersi veriyor

Açık havada parklarda okul bahçelerinde ders ortamı hazır

Açık havada parklarda okul bahçelerinde ders ortamı hazır

Karikatür eğitimciliği hiç bu güne dek bu kadar güzel olmamıştır.

Karikatür eğitimciliği hiç bu güne dek bu kadar güzel olmamıştır.

Çocukların yüzündeki mutluluk  her şeye bedel

Çocukların yüzündeki mutluluk her şeye bedel

öğretmenlik kutsaldır.

öğretmenlik kutsaldır.

Farklı okullar farklı içeler  Mustafa Yıldız her yerde Farklı okullar farklı içeler
Mustafa Yıldız her yerde[/capt
Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.Mustafa Kemal Atatürk.